– Vegyél egy nagy levegőt, és fújd el a gyertyákat!
Mondja az anya a gyermekének a szülinapi zsúron. A gyerkőc pedig felbátorodva kinyitja a száját, vesz egy hatalmas levegőt, majd teljes erőbedobással fújni kezdi a gyertyákat. Ha most előtted is megelevenedett ez a kép, akkor jó úton járunk!
Tehetsz egy próbát, hogy a saját bőrödön is tapasztalatot szerezz: vegyél egy nagy levegőt! Ne gondolkozz, csak csináld!
Most, hogy ezzel meg vagy, nézzünk a mítosz mögé. Számtalanszor hallhattad már ezt az instrukciót olyan helyzetekben, amikor egy stresszhatás ért.
De vajon a nagy levegővétel megoldás lehet a stresszre?
Milyen hatást szeretnénk ezzel egyáltalán elérni?
Milyen szemmel látható jelei vannak a nagy levegővételnek?
Majdnem minden ember úgy veszi a nagy levegőt, hogy beszívja a száján keresztül, ezzel egy időben láthatóan megemelkednek a vállai, a mellkasa mozdul, hang hallatszik, végül szintén hangosan, és intenzíven kilélegzik a száján keresztül. Ebben a leírásban megelevenedik mindaz, amit diszfunkcionális-, más néven rosszul működő légzésnek hívunk mi, légzéstrénerek. Ha eddig abban a tudatban éltél, hogy ez a jó, most ne hibáztasd magad kérlek! Ez a bejegyzés is azért íródott, hogy segítsen a különböző mítoszok és téves berögződések tisztázásában.
A jól működő légzés csendes, szinte nem is hallható, lassú és kizárólag orron keresztül történik. Fontos adalék, hogy a tüdő alsó részébe, mélyre szeretnénk lélegezni a rekeszizom közreműködésével. Ennek eredményeképpen nem a mellkas és a vállak fognak mozdulni, hanem a has emelkedik és ereszkedik. Ezt kicsit félrevezetően “hasi légzésnek” is szokták hívni, holott ilyenkor nem a hasba lélegzünk. A rekeszlégzés lesz az, ami kellően stabilizálja majd a gerincet és ezáltal jobb lesz a testtartásod.
Bár a cél valószínűleg ezzel a megnyugtatás, de a stressz szintet inkább fokozzák a gyors és nagy lélegzetek, főként szájon át. Ilyenkor nagy mennyiségű szén-dioxid gáz távozik a testünkből, aminek csökkenésére a szervezet úgy reagál, hogy az oxigén molekulákat nem engedi a sejtek felé leadódni, illetve a vérerek is beszűkülnek.
Ha a légzésminta hosszabb ideig helytelen, a szervezet ahhoz fog adaptálódni és idővel az lesz az új norma, szokássá válik.